Cilde Faydalı Yağlar ve Kullanım Şekilleri

Cilde Faydalı Yağlar ve Kullanım Şekilleri

Kozmetik sektöründe cilde uygulanan birçok ürün bulunmaktadır. Bunlar arasında özellikle kimyasal madde içermeyen doğal ürünler tercih edilmektedir. Bu doğal ürünler birçok çeşidi bulunan ve cilde kendinizin kolayca uygulayabildiği çeşitli yağlardır. Bu yağların her birinin cilde ve deriye kendine has faydaları bulunmaktadır. Tabi ki yağ seçimi yaparken, kendi cildimizi tanımamız en önemli faktörlerden birisidir. Bazı durumlar da her yağ her cilde faydalı olmamaktadır. Aynı şekilde cilt sorununa doğru yağı uygulamak önemlidir yoksa sürülen yağın yararı olmayacaktır. Bundan dolayı hangi yağı, hangi amaç ile kullanacağınıza dikkat etmeli ve yağı buna göre seçmelisiniz. Son yıllarda doğal yağlar satan aktarların sayısındaki artış insanların doğal olan bu ürünlere erişimini daha kolay hale getirmiştir. Bu nedenle cilde faydalı yağlar ve kullanım şekilleri hakkında yazdığımız bilgileri incelediğinizde mutlaka sizin için de faydalı bilgilere ulaşacaksınız.

Organik ve kaliteli yağların cilt üzerinde onarıcı ve düzeltici etkisi bulunur. Bundan dolayı cildiniz ister kuru, ister yağlı, isterse çatlak olsun. Hangi soruna, hangi yağın uygulanacağını bildiğiniz takdirde nemsiz derinizi nemlendirebilir, çatlaklarınızı onarabilir ve daha parlak bir görünüme kavuşabilirsiniz. Gelişen teknoloji ve bilim sayesinde her çeşit cilde ve her cilt soruna uygun yağ üretimi yapılabilmektedir. Peki, cilt sorunları yaşayan biri olarak, bu doğal yağların ne işe yaradığını ve cilt problemimize hangisinin çözüm olacağını biliyor muyuz? Bu yazımızda organik yağ çeşitlerini ve hangi sorunlara çözüm olduklarını okuyacağız.

Argan Yağı Cilde Faydaları

Argan yağı içeriği bakımından birçok vitamini bünyesinde bulunduran doğal bir yağdır. Özellikle E vitamini ve Omega 3 açısından birçok antioksidanı içermekte olup, tedavi edici etkisi kanıtlanmış bir yağdır. Üretim amacı kuru ve hacimsiz saçları daha dolgun ve güçlü hale getirmek olan bu yağ, zamanla geliştirilerek cilt içinde kullanılmaya başlanmıştır. Zaman içerisinde yapılan araştırma ve gözlemler Argan yağının özellikle kuru ciltler ve vücut da ki çatlaklarda çok etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Avokado Yağı Cilde Faydaları

Avokado yağı doğal bir antibiyotiktir. Hücre yapısını düzenleyerek uygulandığı bölgede enfeksiyon bulunuyor ise bu enfeksiyonu giderme özelliğine sahiptir. Bunun haricinde cilde yararlı birçok vitamini içerisinde bulundurur. Özellikle kuru, kaşıntılı ve hassas ciltler için kullanılan bu yağ, yaşlanma geciktirici bir özelliğe sahiptir 

Hindistan Cevizi Yağı Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi yağı hassas ciltler için kullanılmaktadır. Özellikle kuru bir cilde sahip olan kişiler bu yağı cilt nemlendiricisi olarak kullanmaktadır. Hindistan Cevizi yağı içerisinde bulunan yararlı asitler, özellikle egzama ve sedef hastalığı bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Uygulandığı sorunlu bölgede ki kaşıntıyı azaltarak deride onarıcı etki gösterir.

Jojoba Yağı Cilde Faydaları 

Jojoba yağı cilt tarafından kolayca emilen ve kullanımı basit bir yağdır. İçeriği bakımından cildimize uyumludur çünkü cildimizde ki doğal yağlara benzer özelliği vardır. Çinko ve bakır yönünden zengin olan Jojoba yağı E ve B vitaminleri bakımından zengin olduğundan dolayı dermatologlar tarafından tavsiye edilir. Jojoba yağının en büyük özelliği cildi güçlendirerek dış etmenlere karşı daha dayanıklı hale getirmesidir.

Lavanta Yağı Cilde Faydaları 

Cilt sorunları hepimizin başına gelen ve sağlığımızı doğrudan etkileyen sorunlardır. Bu sorunlardan önde gelenler ise aknelerdir. Lavanta yağı doğal bir dezenfektan ve antiseptiktir. Diğer yağlar ile beraber kullanılabilen bu yağ, cildi güçlendirici özelliğe sahiptir. Diğer yağlardan farkı ise su ile seyreltilerek uygulanmasıdır. Bu şekilde kullanıldığı takdirde alerjik reaksiyona veya cilt hassasiyetine neden olmaz.

Zeytinyağı Cilde Faydaları 

Zeytinyağı iyi bir cilt nemlendiricisidir. Kuru ve bakımsız ciltleri parlak bir görünüme kavuşturarak canlılığını arttırır. Jajoba yağı gibi vücutta bulunan doğal yağlara benzediğinden dolayı, son derece cilt ile uyumlu bir yağdır. Cilt tarafından kolayca emilir. Akne problemi olan ciltler dışında diğer tüm ciltlerde kolaylıkla kullanılabilir. Son derece doğal bir yağ olduğundan dolayı cilt de herhangi bir reaksiyona neden olmaz. Son yapılan araştırmalar doğal zeytinyağının cilt kanserine iyi geldiğini ve koruma amaçlı da kullanabileceğini göstermiştir. İçerisinde birçok vitamini bulunduran bu doğal yağ özellikle kuru ciltler için kullanılmaktadır.

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları 

Çay ağacı yaprağı cilde en faydalı yağlardan biridir. Özellikle uygulandığı bölgede ki gözenekleri açarak burada ki bakteri ve mikropları öldüren etkili bir yağdır. Bu yağı uygulamadan önce deneme amaçlı vücudun bir noktasında test etmeli ve daha sonra vücudun geneline uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise bazı durumlarda ciltte alerjik reaksiyona neden olabilmesidir.

Limon Yağı Cilde Faydaları 

Limon yağının en büyük özelliği anti bakteriyel özelliğe sahip olmasıdır. Akne bulunan ciltlerde tedavi edici özelliğe sahiptir. Uygulandığı bölgeyi temizleyerek cildin nefes almasını sağlar. Özellikle göz çevresinde ki kırışıklıklar ve çatlaklar ile yine göz bölgesinde oluşan morluklar ve halkalar için son derece faydalı bir yağdır. Uygulandığı bu bölgelerde ki çatlak ve halkaları tedavi etme özelliğine sahiptir.

Badem Yağı Cilde Faydaları 

Badem yağı doğal bir güneş ışığı koruyucusudur. Organik bir güneş yağıdır. Uygulandığı bölgeye gelen UV ışınlarının etkilerini azaltır. Bunun dışında cildin kendini yenilemesine ve elastik bir yapıya sahip olmasına neden olur. K ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan Badem yağı cilde en faydalı yağların başında gelmektedir.

Biberiye Yağı Cilde Faydaları 

Sıkı ve diri ciltler için tercih edilen önemli yağlardan biri olan Biberiye yağı, derinin sıkılaşmasını ve çatlak ile kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır. Özellikle kırışık sorunları yaşayan orta ve üstü yaşta ki kişiler bu yağı sürekli olarak kullandıklarında olumlu etkilerini gözlemleyeceklerdir. Halk arasına kırışıklık giderici yağ olarak adlandırılmaktadır.

Nane Yağı Cilde Faydaları 

Birçoğumuz cilt gözeneklerimizin tıkanmasından dolayı sıkıntı yaşamaktayız. Nane yağı gözeneklerde bulunan bu tıkanıklığı gidererek hem cildin toksinleri kolay atarak nefes almasını, hem de cilt renginin açılmasını sağlamaktadır. Yoğun bir yağ olduğundan dolayı su ile seyreltilerek uygulanması gerekmektedir. Uygulanmadan önce belli bir bölgede test edilerek kullanılması önerilir.

Cilde Faydalı Yağlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

  • Bazı yağlar vücutta reaksiyona neden olabilmektedir. Bundan dolayı yağı öncelikle bir nokta da test etmek ve reaksiyona neden olup olmadığını gözlemlemek gerekmektedir. Bunun için elimizde bir noktaya kullanacağımız yağdan 1-2 damla damlatarak test edebiliriz.

 

  • Her ne kadar birçoğu faydalı olsa bile bazı yağların yüz bölgesine sürülmesi pek tavsiye edilmemektedir. Örneğim lavanta veya okaliptüs yağı ile her türlü turunçgiller yağının yüze sürülmesi önerilmez. Bu yağlar ciltte iritasyona neden olabilir. Örneklendirecek olur isek, çoğu turunçgiller yağı UV ışınına uğrayan ciltlerde fototoksik etki gerçekleştirebilir. ( derinin rengini bozabilir ). Bu nedenle doğal yağları yüz bölgesine uygulamadan önce iyi araştırmalı ve mümkünse doktorunuza danışmalısınız.

 

  • Yağların cilde uygulanması ile ilgili çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler yer bulunmaktadır. Bu nedenle yağları kullanmadan önce bir cilt uzmanından tavsiye ve bilgi almak önemlidir.

 

  • Uçucu yağlar olarak da geçen bu yağları seyreltmeden kullanmanız sakıncalı olabilmektedir..Tavsiye edilen şekilde kullanılmayan bu yağlar cildinizde tahrişe ve çeşitli reaksiyonlara sebep olabilir..Bunun yanında uçucu yağların çeşitli kimyasallar içerdiği, birkaç damlasının yeterli olacağı, güneş ışığına maruz kalındığında ciltte lekelenmeye sebep olabileceği ve yağın seyreltilmesininçok fazla önem arz ettiğini unutmayın. Doğru ve önerilen şekillerde, bilinçli kullanılan yağlar

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM