Cildin Genç Kalması İçin Yapılması Gerekenler

Cildin Genç Kalması İçin Yapılması Gerekenler

Cilt herkesin de bildiği gibi özellikle korunması ve sağlığına dikkat edilmesi gereken hassaslıktadır. Bazı durumlarda olması gerekenden çok daha önce yaşlanabilen cilt yapısı için süregelen yanlışlıklar olmakta ve kişilerin bu yanlış tutumlarından vazgeçmeleri gerekli görülmektedir. Hazırladığımız bu yazımızda konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okuyucularımız için Cildin Genç Kalması İçin Yapılması Gerekenler başlıklı yazımızı hazırladık ve sizlerin ilgisine sunduk.

Cildin geçliğini koruyabilmek için yapılabilecekleri başlıklar halinde incelediğimizde karşımıza çıkanları sizlerle paylaşıyoruz.

Doğru güneşlenme

Cilt yapısının erken yaşlanmasında en önemli faktörlerden birisi yanlış güneşlenmedir. Uzmanlar özellikle yaz dönemlerinde aşırı UVA ışınlarına maruz kalınmasının ciltte onarımı giç hasarlar meydan getirdiğini söylemekteler. Güneşiz kalınması da cildin ihtiyaç duyduğu E vitamininden mahrum kalması anlamına geleceği için dikkatli olunması gerekmektedir. Bu sebeple mümkün olan her mevsimde cildin ihtiyaç duyduğu kadar güneşe çıkılmalı ve her seferinde mutlaka cilt yapınıza uygun güneş koruyucu kullanmalısınız.

Uyumadan önce cildi temizlemek

Cildin zarar görmesine ve erken yaşlanmasına en çok etki eden bir diğer hata makyajın temizlenmeden uyunmasıdır. Ne işiniz olursa olsun ne kadar yorgun olursanız olun mutlaka ama mutlaka uyumadan önce cildi iyi bir şekilde makyajdan arındırın. Gün boyu makyaj ürünlerinin zararlarına maruz bırakılan cilt aynı etkiyi gece boyunca da yaşarsa geri dönüşü olmayan hasarlar karşımıza çıkabileceği için cilt temizliğine gereken önemin verilmesi önerilmektedir.

Su içmeye özen göstermek

Su cilt ve vücut genel sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Çeşitli faktörlerin etkisiyle gereğinden fazla kuruyan cilt yeteri kadar su içilmezse daha fazla kurur ve erken yaşlanmaya başlar. Cilt sağlığı için gün içerisinde yaklaşık 2,5 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sigarayı bırakmak

Sigara sadece cilt için değil vücudun tamamı için zararlı olan ve mutlak suretle bırakılması gereken kötü bir alışkanlıktır. Cilt dokusunda bulunan kollajenlerin parçalanmasına neden olduğu için erken ciltte yaşlanma belirtileri görülür. Ayrıca dudak üst kısmında ve çevresinde kırışıklıkların oluşmasına nende olur. Tüm bu sebepler göz önüne alınmalı ve sigara kullanımı bırakılmalı bırakılamıyorsa da önemli ölçüde azaltılmalıdır.

Ürün seçimine dikkat etmek

Cilt için kullanılan bakım ürünlerinden tutun kozmetik ürünlerine kadar hepsinin özenle seçilmesi kalitesine ve cilde uygunluğuna bakılarak alınması gerekmektedir. Yanlış seçilen ve kullanılan ürünler ciltte kızarıklık, akne, tahriş, siyah nokta ve kırışıklık gibi olumsuz geri bildirimlerde bulunur. Bu ve benzeri bir tablo ile karşılaşmamak için yapılan tercihlerde dikkatli olunmasında fayda görülmektedir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM