Cilt Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?

Cilt Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri cildin herhangi bir yüzeyinde çıkan ve dört hafta geçmesine rağmen iyileşme göstermeyen leke ve ya yaralar olarak karşımıza çıkmaktadır. Görünür bir belirtiyle ortaya çıktığı için aslında kanser türleri arasında teşhisi en kolay konulandır denilebilir. Kaşınma, acıma, pullanma şeklinde etki gösteren ve ya yaraların belirtilen sürelerde iyileşme göstermemesi durumunda mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Çıkan ufak bir ben dahi tahin edilemeyecek bir cilt kanseri belirtisi olabilir. Bu sebeple her hangi bir risk durumunda düzenli aralıklarla muayeneye gidilmesi oldukça büyük önem taşır. Farklı türleri bulunan cilt kanserlerinin belirtileri de kendilerine göre farklılıklar göstermektedir. Yazımızda yer vereceğimiz cilt kanseri ve belirtileri nelerdir hakkında bilgi edinebilir ve bu bilgilerle erken teşhis için farkındalık yaratabilirsiniz.

Cilt Kanseri Çeşitleri

Melanom Cilt Kanseri

Cilt kanserleri arasında en tehlikeli olan türdür. Erken teşhis edilemezse ölümle sonuçlanma ihtimali vardır. Özellikle değişik renkli ve şekil bozukluğu olan benler melanom riski taşır. Belirtilerine bakıldığında da ilk olarak karşımıza şekilsiz benler çıkmaktadır. Bunun yanında daha çok cildin güneş görmeyen kısımlarında çıkankabartı şeklindeki nodüller de bir belirti olabilir. Melanom riski açık renkli teni ve renkli gözü olan insanlar daha fazladır. Bu kişilerin uzun sürelerle güneşte kalmamaları gerekir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri

Cilt kanseri türleri arasında görülme sıklığı ikinci sırada olan türdür. Bu türde iç organlar ve lenf bezleri etkilendiği için erken teşhis büyük önem taşır. Geç kalınması durumunda bu türde de ölüm riski vardır. Belirtisi sert ve çok kolay kanayan lekeler olarak görülür. Genele bakıldığında elli yaşın üzerindeki grup bu kanser türü riskini taşımaktadır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri

Bazal tabaka cildin dış etkilerden korunmak için korunmasında görevli olan en üst tabakadır. Bu cilt kanseri türü cilt yapısındaki bazal hücrelerde değişikliğin meydana gelmesiyle oluşmaktadır. Arasında en az görünen ve en az tehlikeli olandır diyebiliriz. Yavaş ilerlediği için yayılma göstermesi zordur ve hayatı çokta tehdit etmez. Belirtisi genel olarak soluk ve kırmızı renkli lekeler olarak görünür. Pullanma da yapan kabartılarda kaşınmalar olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM