Dudak Bakımı İçin Öneriler

Dudak Bakımı İçin Öneriler

İnsan vücudu etten kemikten oluşmuş yaratılanlar içerisinde en mükemmel özelliklere sahip olan canlı türüdür. Aklın ve mantığında yönlendirmesiyle her organın, her uzuvun, her bir duyunun korunması ve özenle bakımının yapılması gerekir. El, ayak, saç bakımı ne kadar önemliyse sürekli göz önünde olan dudak bakımına da o kadar önemsenmelidir. Bizde bu düşünceyle hareket ederek sizlere dudak bakımı için öneriler başlıklı yazımızı hazırlayıp kısaca bilgi vermek istedik.

Dudak bakımı dendiğinde gene olarak aka ilk gelen parlatıcılar olmaktadır. Parlatıcılar dudak neminin korunması için evet etkilidir ancak daha çok estetik görüntünün güzelliği açısından faydalı olur. Bizim anlatmak istediğimiz normal bir anda mesela yemek yerken, gülümsediğinizde, ya da konurken dudaklarınızın sağlıklı ve bakımlı görünerek dikkat çekmesidir. Özellikle kış dönemlerinde yaşanan çatlamaların, kanamaların ve soyulmalarının önüne geçilmesidir. Bu sebeple sizlere dudaklarınızın bakımı için yapabileceğiniz basit ama etkili yöntemlerden bahsedeceğiz.

 • Öncelikle yapabileceğiniz çatlamış dudaklar varsa bunların iyileştirilmesi olmalıdır. Dudak çatlamasının genel olarak iki sebebi olur. İlki susuz kalınması ikincisi de rüzgar, aşırı soğuk ya da aşırı sıcakta havalardır. Dudakların çatlamasına engel olmak için bu faktörlere karşı dikkat edilmeli su tüketimine önem verilmelidir ve bu tür havalarda dışarı çıkmadan önce mutlaka bir nemlendirici kullanmak gerekir.
 • Dudak çatlamasına etkili olan soğuk ya da rüzgarlı günlerde nemi korumak için kullanılabilecek doğal bir ürün olarak kakao yağı önerilebilmektedir. Zeytinyağı, vazelin ya da çatlak kremi de etkili olabilmektedir. Bunlar yerine normal zamanlarda kullandığınız bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.
 • Dudakların susuz kalması kadar uzun süre suda kalması da çatlama sebebi olabilir. Böyle bir durumda ise E vitamini desteği önemli olmaktadır. E vitaminini jojoba yağından ya da bu yağı içeren dudak bakım ürünlerinden bulmak mümkündür.
 • Dudakların kuruduğu ve pul pul dökülmeye başladığı zamanlarda da ölü hücrelerin arındırılması için bir peeling önerilebilir. Bu işlem için diş fırçanızın kullanılması uygun görülmektedir. Islatılan diş fırçasının dudaklar üzerinde yavaş yavaş gezdirilmesi ölü derinin atılması ve daha parlak dudaklara sahip olunması oldukça kolaydır. Peeling sırasında fırça toz şekere ya da bala batırılarak işlem yapılırsa daha etkili olabileceği unutulmamalıdır.

Dudak Makyajı İçin Öneriler

Dudak bakımı sonrasında makyajının da doğru yapılması çok daha bakımlı dudaklara sahip olabilirsiniz anlamına gelmektedir.

 • Dudaklarda yukarıda bahsedilen sorunlar varsa makyaj ürününde renk olarak açık tonların tercih edilmesi daha doğru olacaktır.
 • Yine eser tenli kişilerin de ruj tonu seçiminde açık tonlardan yana hareket etmeleri uygun olmaktadır.
 • Dudaklara sürülen rujun daha uzun süre kalıcılığını koruması isteniyorsa sürmeden önce ya da sonrasında pudra uygulamasıyla sabitlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Dolgun dudakları olan kişilerin yumuşak ve at olan rujları, ince dudaklara sahip olanların koyu renkli ve daha parlak rujları kullanmaları önerilmektedir. Ayrıca ince dudakları olan kişiler daha dolgun görünmesini istiyorlarsa yumuşak hatlarla dudak çevresini önce kalemle çizmeli ve sonra ruj sürülmelidir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM