Elmanın Cilde Faydaları

Elmanın Cilde Faydaları

Kış aylarının olmazsa olmazı elma bol miktarda tüketilmektedir. Elmanın cilde faydaları başlıklı yazımızda hem vücut için hem de cilt için faydalarından bahsedeceğiz. Elma cildi pürüzsüzleştirmenin haricinde aydınlatma ve parlatma etkisi de göstermektedir. Elmanın cildin genç kalıcı konusunda olumlu etki göstermesi içerik anlamında kollajen bakımından zengin olmasıyla alakalıdır. Uzmanlar cildin gül renkli parlaklık kazanması için kırmızı elma yenmesini tavsiye etmektedir.

Cildi Nemlendirir

Elma tüketimi cildin nemlendirilmesinin haricinde temizlenmesini de sağlamaktadır. Cildin hem temizlenmesi hem de nemlendirilmesi için bir dilim elma keserek elmanın suyunu bitirene kadar yüzünüze uygulamalısınız. Bu uygulama vücuttaki yağ üretiminin dengelenmesi haricinde yüzün nemlendirilmesini de sağlayacaktır.

Güneş Işınlarına Karşı Koruma Sağlar

Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak ve bunlardan korunmak son derece önemlidir. Elmanın içeriğinde bulunan parçacıklar vücut için güneş ışınlarından korunma etkisi göstermektedir. Güneş yanıklarının soyulmasının engellenmesi ve güneş yanıklarının tedavisinde elmadan faydalanmak için bir elmayı rendeleyin ve içine bir çay kaşığı kadar gliserin karıştırarak cildinize sürün. Karışımı cildinize sürdükten sonra 15 dakika kadar bekleyin ve soğuk su ile yıkayın.

Yaşlanma Karşıtı Etkileri Vardır

Kırışık ve donuk ciltlerin ortadan kaldırılmasında etkili olan elma düzenli tüketildiğinde cildinizdeki kırışıkların ve ince çizgilerin ortadan kaldırılması konusunda da etkilidir. Bir elmayı rendeleyin ve yüzünüze sürün. Bu uygulamayı 10 – 20 dakika aralığında yüzünüzde bekletmeniz cildin temizlenmesi, iyileşmesini ve yüzünüzdeki kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Gözlerdeki Şişkinliklere İyi Gelir

Şişmiş gözlerden ve gözlerin altındaki koyu renkli halkalardan korunmak için gözlerinizin altına elma dilimleri koyabilirsiniz. Rendelenmiş patatesle 2 yemek kaşığı elma suyunu karıştırdıktan sonra şişmiş gözlerinize uygulayın ve uyguladığınız bölgeyi ılık bir kumaşla örtün. Bu uygulama sonrasında 10 – 20 dakika aralığında bekleyin ve bölgeyi ılık su yardımıyla yıkayın.

Elma Çok İyi Bir Toniktir

Elma suyu sirkesi ve elma tonik özellik göstermeleri nedeniyle cildin gerginleşmesini sağlarlar. Elma suyunun ciltte yer alan gözeneklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak biriken ve aknelere neden ola yağın temizlenmesi konusunda da etkisi büyüktür. Cildin PH seviyelerinin dengelenmesi ve buna bağlı olarak ciltteki yağların aşırı miktarda üretiminin önüne geçilmesi elma suyu sayesinde gerçekleştirilir. Elma suyu sirkesini bir parça pamuğa sürterek yüzünüzü siliniz. Tonikle aynı etkiyi gösteren elma suyu sirkesi aknelerin ciltten uzaklaştırılmasını sağlayacaktır.

Akne ve Leke Tedavisinde Kullanılabilir

Çeşitli nedenlere bağlı olarak yüzde oluşan lekelerin ve aknelerin tedavisinde kullanmak için çeyrek elmayı ezin ve süt kreması ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürdükten sonra 5 – 10 dakika kadar bekleyin ve ardından durulayın. Güneş yanıkları ve akne konusunda cildin rahatlamasını sağlayan elma bunu serinletici etkisi sayesinde gerçekleştirmektedir. Elmanın serinletici etkisinden faydalanmak için bir dilim elmayı 1 saat buzdolabında bekletin. Buzdolabından çıkardığınız elma dilimini akne eğilimi olan veya güneş yanığı olan bölgeye uygulayın.

C Vitamininin Faydaları

Elma tüketiminin arttırılması C vitaminin vücuda giriş miktarını da arttırır. C vitamini ciltteki protein olan kollajen oluşumunda kullanılmaktadır. Düşük miktarda kollajen üretimi C vitamini eksikliğiyle oluşur. Bu durum ciltte çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tekrar açılmasına neden olabilir. Büyük bir elma içeriğinde bulunan C vitamini erkeklerin günlük ihtiyacının %11’ini kadınların günlük ihtiyacının ise %14’ünü karşılamaktadır.

Cilt Kanserini Önler

A vitamini elmanın içeriğinde az miktarda bulunmakta ve cilt gelişiminde önemli rol almaktadır. A vitamini sayesinde olgunlaşmamış cilt fonksiyonel ve olgun bir cilde dönüşmektedir. Cilt kanserine yakalanma riskini de azaltan A vitamini bu nedenlerden dolayı vücut için çok önemlidir. Bir büyük elma içeriğinde A vitamini bakımından erkeklerin günlük ihtiyacının %4’ü kadınların günlük ihtiyacının ise %5’i bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM