Kadınlarda Meme Ucu Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda Meme Ucu Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda olmasının haricinde erkeklerde de görülen Kadınlarda Meme Ucu Ağrısı Neden Olur hakkında detayları bu yazımızda paylaşacağız. Can sıkıcı rahatsızlıklardan birisi olan durum yüzü koyun uyumayla, yanlış sütyen seçimiyle ve meme kanseriyle ortaya çıkabilir. Bu durumun sebeplerinden bahsedecek olursak;

Alerjik Reaksiyon

Vücudun en hassas bölgesi olan göğüs uçları cilt kremlerinden, sabunlardan ve vücut şampuanlarından etkilenerek göğüs uçlarında alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik reaksiyon ise göğüslerde ağrı, göğüs ucunda yanma, kaşıntı ve kızarma olarak kendisini gösterir.

Hamilelik

Hormonların dengesinin bir hayli değiştiği hamilelik döneminde meme dokusunun hormonlara karşı oldukça duyarlı olması nedeniyle göğüsler daha dolgun bir hal almaktadır. Hamileliğin sekizinci haftasında başlayan memelerde büyüme, hassaslaşma ve meme başında koyulaşma yanma ve ağrı hissiyle birlikte görülebilir.

Meme Dokusu İltihabı

Mastit olarak adlandırılan durumla birlikte göğüslerde yanma, kızarma, şişme gibi belirtiler meydana gelir. Meme dokusu iltihabının diğer semptomları arasında halsizlik, titreme ve ateş yer almaktadır.

Adet Dönemi

Kadınlar regl dönemlerinde iken göğüslerinde ağrı, şişlik ve hassasiyet yaşanmaktadır. Özellikle bol miktarda tuzlu gıdaların tüketilmesi vücudun su tutma kapasitesinin artmasına ve dolayısıyla daha hassas bir hal almasına neden olmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan ağrının azaltılması için tuz alımı sınırlandırılmalıdır.

Menopoz

Progesteron ve östrojen hormonlarında azalma görülen menopoz döneminde bu nedenden dolayı göğüslerde yanma, meme uçlarında ağrı gibi semptomlar gözlenir.

Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi belirtileri arasında göğüs uçlarında ağrı ve hassaslaşma görülür. Ağrı ancak meme dokusunun oluşumunu tamamlamasıyla geçmeye başlayacaktır.

Meme Kanseri

Meme kanserinin en sık karşılaşılan belirtileri arasında göğüs ucunda ağrı, yanma, meme ucunda akıntı ve memede kütleler yer almaktadır. Bu belirtilerle karşılaşılması durumunda hiç vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanına görünmeniz gerekmektedir.

Raynaud Sendromu

Raynaud hastalığı meme başının çeşitli nedenlere bağlı olarak soğuğa maruz kalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Göğüslere normalden az miktarda giden kan dolaşımıyla ilgili olan durumda kan damarlarının daraltılmasını sağlayan epinefrin salgılanmakta ve meme başında acı, ağrı ve yanma gibi belirtilerle kendisini göstermektedir.Göğüslere masaj yapılması ağrıyı azaltabileceği gibi ılık su kompresi de kan akışını uyaracak olması nedeniyle etkili olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM