Kış Cilt Bakım Önerileri

Kış Cilt Bakım Önerileri

Yaz dönemlerinde nasıl cildi zararlı güneş ışınlarından korumamız gerekiyorsa kış dönemlerinde de aynı derecede dikkatli ve özenli davranmamız gerekiyor. Kışın getirdiği soğuk ve kuru hava, rüzgar, yağışlar hepsi cildin doğal yapısını tehdit eden unsurlardır. Bu sebeple öncesinde ve kış dönemi boyunca tedbir almalı ve bizimde kış cilt bakım önerileri başlıklı yazımızda vereceğimiz bazı bakım önerilerini dikkate alarak cildinizi korumalısınız.

 

Kış dönemlerinde yaşanan şartlardan dolayı vücut ısısını kaybeder ve bunun da etkisiyle kan dolaşımı yavaşlar. Kan dolaşımının zayıflaması ter bezleri ile yağ bezlerinin de daha yavaş çalışması demektir. Böyle bir durum karşısında cilt asıl besin kaynağı olan antioksidanlardan mahrum kalmış olacağı için nemini yitirip kurumaya başlar. Tabi kuruyan cilt sonrasında tahriş olmaya daha elverişli bir hal alır. Ciltte pullanma, soyulma, çatlama ya da kızarıklık gibi sorunlar oluşmaya başlayabilir. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek için cilt yapısına uygun doğru ürünler ve önemlisi kışa uygun ürünler kullanılmalıdır. Çünkü yazın kullanılan bakım ürünleri ile kışın kullanılanların etkisi birbirinden farklıdır.

Kış Aylarında Cilt Bakım Önerileri

İşte sizler için derleyip hazırladığımız kış dönemi için uygun olan cilt bakım önerilerinden bazıları şöyle;

 • İlk olarak yukarıda da dediğimiz gibi mevsime uygun olan bakım ürün ve yöntemlerini tercih edin. Yaz ve kış dönemi için alınan kıyafetlerden tutun parfümün kokusuna kadar dikkate diyorsak bu hassas konuya da dikkat etmemiz gerekecektir.
 • Kış dönemleri daha yoğun geçeceği için tek bir ürünün bakım için yeterli olması pek mümkün değildir. Bu sebeple nemlendirici bir krem kullanılıyorsa buna ilave olarak bir serum ya da farklı bir bakım kremi daha kullanılmalıdır.
 • Eller hayatın her döneminde önemli olan ve sürekli göz önünde kalan uzuvlarımızdandır. Günlük aktivitelerimizi yerine getirebilmek için ellerimize çok ihtiyacımız vardır. Bu sebeplerle bakımına daima özen gösterilmesi gerekir. Kış günleri dışarı çıkılmadan evvel mutlaka eller etkili bir krem ile nemlendirilmelidir. Ve ellerin temizliği için sıradan sabunlar tercih edilmemeli nem koruyucu ürünler seçilmesine özen gösterilmelidir.
 • Kış zamanında parfüm içinde bulunan alkol cildi kuruttuğu için kullanılması önerilmemektedir. Parfüm kullanmak isteyen kişilerin kıyafetleri üzerine parfüm sıkmaları daha doğru olur.
 • Cildi zaten kuru olan kişilerin alkol içerikli temizleyiciler ve tonikler kullanılması da kışın zararlıdır.
 • Dudak bakımı da kış dönemlerinde önemlidir. Evden çıkmadan önce mutlaka dudakların nemini koruyacak dudak kremleri kullanılmalıdır.
 • Sık sık ılık duş alınması kış dönemlerinde vücudun nemini koruması için önemli olacağı için dikkat edilmesinde fayda görülmektedir.
 • Ayrıca cildin en önemli kaynağı su olduğu unutulmamalı ve günlük su tüketimine hassasiyet gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM