Kışın Cilt Bakımı

Kışın Cilt Bakımı

Sentetik, yünlü, kalın giysiler cilt bakımını kışın yaz aylarına göre daha önemli kılmaktadır. Bu nedenle kış aylarına girdiğimiz şu günlerde kışın cilt bakımı başlıklı yazımızı incelemenizde fayda var. Eller ve yüzler direkt olarak hava ile temas etmeleri nedeniyle özellikle kış aylarında hassaslaşmakta, kurumakta ve kızarmaktadır. Bu ve bunlara benzer sorunların önüne geçebilmek için kış aylarında cilde ayrı bir bakım yapılması gerekmektedir.

Kışın Cilt Bakımı Detayları

Beslenme: Bakır, selenyum, demir, çinko ve A, C, E vitaminlerinin alınması derinin korunması açısından son derece önemlidir. Bunun haricinde kış aylarında zayıflama diyetlerinin abartılmaması da önemlidir.

Tırnak Bakımı: Soğuk havalarda incelen ve yaz aylarına kıyasla daha çok kırılan tırnakların bakımı için el kremleri yeterli değildir. El kremlerinin haricinde tırnak koruyucu kremlerin aksatılmadan kullanılması tırnak bakımı konusunda önemlidir.

Saç Bakımı: Çevre kirliliğinden ve soğuk havalardan saçların korunması amacıyla saç kremleri ve şampuanların yanında saçların ve tırnakların güçlendirilmesi amacıyla demir, çinko, biotin gibi ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

Ayak Bakımı: Kış aylarında mecburen kalın çorapların tercih edilmesi çizme ve botların içerisinde ayakların uzun süre kalması üre ve salisilik asit içeren krem ve pomadların kullanılmasıyla düzeltilebilir. Ayrıca mantar enfeksiyonlarına karşı ayakların korunması amacıyla mantar öldürücü malzemelerin köpük, krem, pudra ve sprey şeklinde uygulanması gerekmektedir.

Anti-Aging: Askorbik asit, glikolik asit, retinoik asit ve peptidler maske, serum ve krem şeklinde uygulanmalıdır. Uygulama için gerekli olan antioksidan sistematik olarak tablet veya kapsül formlarında alınmalıdır.

Güneş Koruması: Yaz aylarında gerçekleştirilen güneş koruması kış aylarında da devam ettirilmelidir. Yansıma nedeniyle karlı havalarda ve yüksek yerlerde güneş olumsuz etkilerini arttırmaktadır. Özellikle güneşe duyarlı cildi olanların yağmurlu havalarda dahi güneş çıktığında losyon ve krem formlarındaki koruyuculardan kullanmalıdırlar.

Peeling: Derideki ölü tabakanın yenilenmesi kış aylarında cildin tipine göre sıklığı ayarlanarak salisilik asit, retinoik asit, glikolik asit içeren krem, jel ve maskelerle sağlanmalıdır.

Nemlendirme: Vücut ve yüzdeki derilerin tiplerine uygun olan nemlendiriciler banyodan sonra mutlaka uygulanmalı ve kuruluğa engel olmaları sağlanmalıdır.

Temizlik: Vücudunuza ve yüzünüze kış aylarında kurumaya engel olabilmek için yağlı sabun ve kremli sabun veya jeller kullanılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM