Saç Jölesi Nasıl Kullanılır?

Saç Jölesi Nasıl Kullanılır?

Kadın erkek fark etmeksizin herkes saçlara farklı şekiller vermeyi sever. Zira saçlar dış görünümü tamamlayan unsurların başında gelmektedir. Geçmiş yıllardan beri yaygın bir şekilde kullanılan jöle ise saç şekillendiricilerin başında gelmektedir. Uygun fiyatı ve kolay kullanımı sayesinde tercih edilen jöle saçların uzun saatler şeklinin bozulmadan sabit kalmasına imkan tanımaktadır. Peki saç jölesi nasıl kullanılır ve saç jölesi hakkında detaylar nelerdir?

Yapışkan, parlak ve yağlı bir malzeme olan jöle içerisinde cilt onarıcı özelliğe sahip mayıs papatyası, şerbetçi otu, ökse otu, yağ dengeleyici ve deri onarıcı özelliğiyle dikkat çeken ısırgan otu, bin yaprak otu ve kaşıntı giderici özelliğiyle rezene bulunmaktadır. Jöle içerisinde saydığımız malzemeler doğal ürünler olsa da laboratuvarlarda oluşturulması nedeniyle kozmetik ve kimyasal bir üründür. Farklı firmalar tarafından farklı formüllerle üretilen jöle içeriğinde bazen vitaminler bazen etominler yer almaktadır.

Saç Jölesi Özellikleri

 • Bitki özlü malzemelerle imal edilmekte olan jöleler saçlara şekil vermek amacıyla tercih edilirler.
 • Saçların anlık olarak görünüm kazanmasını sağlamaktadır.
 • Jöleler saçları dış etkenlere karşı korurken saçın nem ihtiyacını giderir.
 • İstenildiğinde kolayca saçlardan arındırılabilir.
 • Saçı kurutmamasının yanında saçların elektriklenmesinin de önüne geçmektedir.

Saç Jölesi Çeşitleri

Saç jölesi çeşitleri jöle kullanımından elde etmek istediğiniz sonuçlara göre farklılıklar göstermektedir. Seçmiş olduğunuz saç jölesinin saç tipinize uygun olmasının yanında saçınızda uygulamak istediğiniz fikre ulaşmanıza olanak sağlayacak şekilde olmalıdır.

Islak Saç Jölesi:

Bu jöle tipini tercih ettiğinizde saçlarınız banyodan yeni çıkmış gibi ıslak bir görünüme sahip olacaktır. Islak saç jölesi tercih ettiğiniz zaman saçlarınız ekstra bir parlaklık kazanacaktır. Formülleri imalatçı firmaya göre değişkenlik gösteren ıslak saç jölelerinde B3 vitamini içerenleri tercih etmeniz saç derisinin tahriş olmaması adına faydalı olacaktır.

Yumuşak Saç Jölesi:

Saçların şekillendirilmesi amacıyla yumuşak saç jölesi tercih edilmesi halinde saçlar kaskatı olmayacaktır. Bu sayede saçların şekillendirilmesi için saç jölesi kullanmış olduğunuzu siz bile unutabilirsiniz. Saçların doğal bir görüntüye sahip olması amacını güttüğünüzde tercih edilecek yumuşak saç jöleleri kendinizi hafif hissetmenizi sağlayacaktır.

Kuru Saç Jölesi:

Saçların şekil almasını fakat doğal görünümünde kalmasını istiyorsanız kuru saç jölesi tercih etmelisiniz.

Jöle Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saç tipinize uygun olan jöleyi tercih etmelisiniz. Saçların ıslak bir görüntüye sahip olmasını istediğiniz halde kuru saç jölesi uyguluyorsanız sonuç hayal kırıklığı olacaktır. Saç jölesinin uygulama esnasında yeterli miktarda kullanılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Fazla miktarda jöleyi kullanmanız saçlarınızın daha güzel bir görüntüye kavuşturmayacağını unutmayın. Normalden fazla jöle saçların hacim kaybetmesine ve ağırlaşmasına neden olacaktır.
 • Saç diplerinin jöleyle temas ettirilmemesi gerekiyor. Saç diplerinin jöleye maruz kalması saçların şekil almasını isterken sağlığını tehlikeye atmanıza neden olabilir. Saç diplerinin nefes almasını engelleyen bu durum saçların dökülmesine dahi neden olabilir. Saç jölesi her zaman için saçların uçlarına uygulanmalıdır. Özellikle kısa saça sahip olan bireylerin saç jölesi kullanımı sonrasında olumsuz sonuçlarla karşılamasının nedeni saç diplerinin nefes alamıyor olmasıyla alakalıdır.
 • Saçların şekillendirilmesi amacıyla tercih edilen jölenin saçlarda 10 saatten fazla kalmaması gerekiyor. Saçların bozulmamasına bağlı olarak jöle kullanılan saçların yıkanmadan ertesi gün tekrar kullanılıyor olması saç sağlığı açısından hiç uygun değildir. Saçların jöleden tamamen arındırılması için mutlaka bir kez şampuanla yıkanmalıdır.
 • Saçların jöleden arındırılması amacıyla yıkanması esnasında farkında olmadan jöle kalıntılarını saç diplerinize temas ettirirsiniz. Bunun önüne geçebilmek ve saç diplerine temas eden jöleyi buradan arındırmak için saç diplerinize masaj hareketi uygulamanız gerekiyor. Uygulayacağınız masaj hareketi aynı zamanda kan dolaşımınızın hızlanmasına neden olacağı gibi saçların canlanmasını da sağlayacaktır.

Jöle Kullanım Detayları

 • Jölenin ıslak saça uygulanması saç diplerinize kadar inerek zarar vermesine neden olacağı için uygulama öncesinde saçların kuru olmasını sağlamanız gerekmektedir.
 • Özellikle kısa saçlar için kullanılacak olan jöle miktarı parmak ucunu dolduracak düzeyde olmalıdır. Saçların biraz daha uzun olması durumunda jöle miktarında artışa gidebilirsiniz.
 • Kısa saçlarda jöle uygulaması gerçekleştirirken hafif dokunuşlar yaparak saçlarınızı okşarmış gibi davranın. Bu şekil kısa saçlarda jölenin saç diplerine inmesini engelleyecektir.
 • Uzun saçlara jöle uygulaması yaptığınız zamanlarda uygulamayı saç uçları aşağıdan yukarıya gelecek şekilde hafif dokunuşlarla gerçekleştirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bizi Facebooktan Takip Edin !

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM